Przy zakupie nowego mieszkania lub przy kapitalnym remoncie mamy naprawdę spore pole do popisu w postaci nieograniczonej ilości elementów służących do przekształcenia naszego mieszkania w urocze i funkcjonalne miejsce. Tak naprawdę wystarczy miesiąc urlopu, dobry pomysł i można zaczynać. Wertowanie katalogów, gonitwy po sklepach. Polowania w komisach i znoszenie kilogramów materiałów budowlanych. Czy tak to ma wyglądać? Otóż niekoniecznie. W tym wszystkim pomoże lub nawet wyręczy nas specjalista od aranżacji i wykończenia wnętrz. Zamiast biegać z katalogami po sklepach budowlanych, z niejasną wizją efektu końcowego, będziemy w ciszy i spokoju siedzieć wygodnie w fotelu z kawą w ręce. Specjalista za pomocą programu komputerowego pomoże nam przygotować szczegółowy projekt, od razu wizualizując go w trójwymiarową symulację przestrzenną. Zaprojektujemy wspólnie kuchnie wraz z szafkami pod zabudowę, ewentualne ścianki działowe, czy szafę w sypialni lub w salonie. Zaprojektuje z nami oświetlenie, ustawienie mebli a nawet dodatki. Wybierzemy kolor ścian i rodzaj kafelków. Mówiąc ogólnie – zaprojektujemy wnętrze od A do Z. Projektant taki za nas będzie nadzorował realizację projektu, konsultując z nami detale takie jak wybór paneli podłogowych, kafli czy odcień farby. My w tym czasie możemy zająć się szukaniem dodatków lub to także zlecić naszemu dekoratorowi. Teoretycznie możemy zostawić naszemu specjaliście wolną rękę i wyjechać na wakacje. W tym czasie nasze mieszkanie zmieni się nie do poznania, gdyż dekorator podejmie się zmienić absolutnie wszystko i zrobi to fachowo, sprawnie i w dobrym guście… chyba, że zażyczymy sobie inaczej i tak spełni nasze wszystkie zachcianki.

Często zdarza się, iż mieszkanie kawalera nie cieszy się uznaniem w oczach jego znajomych. Jak więc zaprojektować i zaaranżować wnętrze, by uniknąć ciągłych komentarzy sugerujących, iż brak w nim tak zwanej kobiecej ręki? Założenie jest takie: kawaler nie ma czasu na utrzymywanie porządku w domu. Wniosek? Maksymalna użytkowość wnętrza –podstawową zasadą projektowaniu wnętrza. Po pierwsze należałoby zadbać o część mieszkania, do którego większość gości miałaby ograniczony dostęp. Niezastąpiona jest w tym względzie zamykana sypialnia lub tak zwany gabinet. Kuchnia powinna być urządzona minimalistycznie z pojemną zmywarką do naczyń. Unikniemy w ten sposób przykrej niespodzianki w postaci sterty brudnych naczyń podczas niespodziewanej wizyty znajomych. Brak firanek, obrusów i innych zbieraczy kurzu zapewne też będzie przydatna. Zamiast kwiatów, które zapewne prędzej, czy później zaczęłyby straszyć uschniętymi kikutami, warto postarać się o kilka dopasowanych dodatków niewymagających podlewania. Jeśli chodzi o utrzymanie mieszkania we względnym porządku na wyposażeniu łazienki powinna znaleźć się pralka z suszarka i koniecznie spory kosz na brudną bieliznę. Zakładając, że właściciel mieszkania jest typowym przedstawicielem swojego gatunku – należałoby zadbać o wygodne miejsce do spędzania wolnego czasu. Umiejscowiony centralnie telewizor i olbrzymia kanapa dla gości na pewno przyda się podczas wieczorów spędzanych ze znajomymi. Ponadto komoda na wszelkiego rodzaju dokumenty i drobiazgi znajdująca się pod ręką pomoże nam uniknąć chaosu i bałaganu. Gdy wyrazimy w ten sposób swoje potrzeby, specjalista od urządzania i aranżacji wnętrz z pewnością przygotuje nam idealny projekt.

W myśl zasady głoszącej, że każda kobieta zawsze nie ma się w co ubrać i zawsze cierpi na brak miejsca w szafie, warto zwrócić szczególną uwagę na to, aby przy projektowaniu wnętrza swoich wymarzonych czterech kątów nie zapomnieć o szafie. W szczęśliwie minionej dekadzie meblościanek z góry staliśmy na straconej pozycji. Meble te zajmowały dużo miejsca i były niesamowicie niepraktyczne. Dziś najlepszym rozwiązaniem byłaby garderoba, ale nie każdy ma możliwość posiadania tejże. Może to zresztą i lepiej. Posiadanie jednej szafy, w której trzymalibyśmy absolutnie wszystko, wymaga sporej samodyscypliny i nie każdy potrafiłby się odnaleźć posiadając takie rozwiązanie. Jak więc zaprojektować mieszkanie, aby zachować estetykę i funkcjonalność? Najłatwiej podzielić szafy, szafki i szafeczki ze względu na to, co będziemy trzymać w środku. Niezbędna jest szafa na odzież wierzchnią, buty, torby i inne rzeczy, których najczęściej potrzebujemy wychodząc z domu. Z racji przeznaczenia tego schowka, najlepiej zlokalizować go jak najbliżej drzwi wyjściowych z mieszkania. Szafa zabudowująca część przedpokoju jest w tym przypadku nie do przecenienia. Z tej metody warto skorzystać także w sypialni. Z racji swojej funkcji pomieszczenie to nie potrzebuje zbyt wiele wolnej przestrzeni. Dzieląc powierzchnię szafy na część używaną na co dzień i część, nazwijmy ją – magazynową, jesteśmy na dobrej drodze do uzyskania maksymalnej funkcjonalności. Pozostaje nam znaleźć miejsce na dokumenty, zdjęcia, biżuterię i inne drobiazgi. Tym razem nieoceniony będzie zestaw dwóch, lub trzech komódek. Szuflady i małe szafeczki pomogą nam w rozsądny i wygodny sposób posegregować i pochować wszystkie przedmioty codziennego użytku.

Według jednej z najpopularniejszych maksym kuchnia jest sercem domu. W kuchni zaczynamy i kończymy każdy dzień. To ona zazwyczaj jest ośrodkiem życia rodzinnego i towarzyskiego. W niej możemy oczarować partnera, udowodnić teściowej swą wartość lub przyprawić o uśmiech nawet najbardziej naburmuszonego łakomczucha. Projektując kuchnię warto pamiętać o pewnych zasadach. Kuchnia powinna być zaprojektowana funkcjonalnie, ponieważ czas spędzany w niej nie powinien być marnowany na bieganie w kółko za każdym razem, gdy potrzebujemy jakiegoś przedmiotu. Centralny punkt kuchni powinno stanowić miejsce, w którym będziemy spędzać najwięcej czasu. Powinien to być stół, bądź blat kuchenny umiejscowiony na takiej wysokości, abyśmy mogli swobodnie z niego korzystać. Po jego obydwu stronach powinien być zlokalizowany zlewozmywak oraz kuchenka. Szybki dostęp do nich zapewni nam wygodę podczas prac kuchennych. W zależności od wzrostu warto przemyśleć gdzie umiejscowić szafki, z których najczęściej będziemy korzystać. Niskie osoby chętnie zdecydują się na ciut obszerniejsze szafki na ziemi. Wysokie osoby raczej preferowały będą powiększone o jedną półkę szafki wiszące, gdyż bez problemu sięgną nawet na najwyższą półkę. Unikajmy zbytniej ilości ozdób w kuchni. Pamiętajmy, że jest to pomieszczenie ściśle użytkowe, jednakże nie popadajmy w skrajność. Dodatki dobrane do siebie i ustawione w miejscach, w których nie będą nam przeszkadzać, sprawią, że nasi goście chętnie będą towarzyszyć nam w kuchni, gdzie przecież najlepiej rozmawia się z przyjaciółmi i rodziną, przy akompaniamencie bulgoczącego czajnika, wśród zapachów kawy i świeżego pieczywa.

W domku albo dużym mieszkaniu mamy ogromne pole do popisu przy projektowaniu części przeznaczonej dla dzieci. Przy założeni, że posiada się dwoje dzieci i dwa osobne pokoje można się pokusić o kilka ciekawych rozwiązań. Pierwsze z nich jest następujące: każde z dzieci ma swój pokój. Prawdopodobnie efektem tak finezyjnego rozwiązania będzie to, że żadne nie wyściubi nosa z pokoju nawet na minutę. Dodając każdemu z dzieci w ramach wyposażenia pokoju telewizor i komputer, możemy być pewni takiego efektu. Drugim sposobem, który może się sprawdzić lepiej od pierwszego, jest rozwiązanie następujące: dzieci mają wspólną sypialnię i pokój zabaw. Jest to rozwiązanie szeroko rozpowszechnione w Wielkiej Brytanii i sprawdza się doskonale. Minusem takiego rozwiązania jest okres przydatności do użycia. O ile sprawdza się przy małych dzieciach, o tyle przy dorastających lub o zróżnicowanym wieku nie sprawdzi się już tak doskonale (a co dopiero przy nastolatkach!). Jak zatem połączyć zalety obydwu rozwiązań, unikając ich minusów? Odpowiedz jest prosta i dość łatwa w wykonaniu. Każdy z pokoi dla dzieci zmniejszamy do minimum. Tak, aby zmieściło się tam łóżko, biurko i podręczna szafa. W ten sposób zapewnimy starszym dzieciom odrobinę prywatności, a przy młodszych dzieciach sobie odrobinę spokoju, gdyż dzieci nie będą wzajemnie się budzić a i usypianie ich oddzielnie będzie o dużo łatwiejsze. Co zrobić z pozostałą przestrzenią? Otóż uzyskujemy pomieszczenie przechodnie, w którym znajdzie się miejsce na kanapę, zabawki oraz ewentualny telewizor czy komputer.

Światowy kryzys gospodarczy daje się odczuć również na rynku mieszkaniowym. Lokale drożeją, społeczeństwo ubożeje, a każda rodzina marzy, by mieszkać na swoim. Nie pomagają tu pomoce rządowe, bo kredyty mieszkaniowe i tak są obwarowane takimi wymogami, że mało kto może sobie na nie pozwolić. Dlatego w obecnych czasach ludzie chętnie korzystają z możliwości zastępczych. W kwestii mieszkaniowej chętnie wybierają lokum spoza miastem bądź – co w ostatnich latach stało się szczególnie modne – adaptują stare strychy na lokale mieszkalne. Jest to bardzo opłacalny pomysł, wykup strychu łącznie z jego przystosowaniem do zamieszkania jest o wiele tańszy od nowych mieszkań, a odpowiednio zaprojektowane poddasze może stać się niepowtarzalnie egzotyczną oazą pośród szarych piasków codzienności. Dla osób przyzwyczajonych do standardowych ścian i prostopadłych sufitów, zaprojektowanie funkcjonalnych pomieszczeń z wszechobecnymi skosami może być problemem. Jednakże wystarczy popuścić wodze fantazji, podpatrzeć kilka pomysłów w poradnikach o adaptacji strychów i można stworzyć mieszkanie, którego wnętrza będzie każdy zazdrościł. Ostre skosy, filary w postaci drewnianych beli i pozorna nieforemność pomieszczeń w oczach pasjonata i wizjonera będą nieopisanymi zaletami podczas aranżacji. Zagospodarowanie poddasza nie jest sprawą łatwą. Niejednokrotnie stanie na zamawianiu mebli pod wymiar zwłaszcza, gdy skosy ograniczają możliwość wstawiania mebli wysokich. Niepowtarzalność uzyskujemy dzięki temu, że każdy strych ma niestandardową budowę i daje pole do popisu naszej wyobraźni.

To nie tajemnica, że Chiny zdobywają świat. W fakt, że są potęgą, nie można wątpić. Przez ostatnie lata stały się także światową potęgą gospodarczą. Nie należy jednak zapominać o zdobyczach starożytnych Chin, dzięki którym pijemy herbatę, możemy cieszyć się pięknem i funkcjonalnością porcelany, doceniamy delikatność jedwabiu czy nawet przekazujemy wiadomości na papierze. Niewymownie przydatną pamiątką po starożytnych Chińczykach jest feng shui, czyli nauka praktycznego rozplanowywania przestrzennego zgodnego z wiedzą o żywiołach, dzięki której to nauce żyje się w harmonii z naturą. Feng shui odzwierciedla swoje zasady w zagospodarowywaniu przestrzennym terenów, ale także w aranżacji wnętrz mieszkań i biur. Zasady, którymi się kieruje, wywodzą się z zaobserwowanych zależności pomiędzy żywiołami, gdzie należy zauważyć, iż Chińczycy uznają ich pięć i postrzegane są w dość osobliwy – odmienny dla nas – sposób. Dla Europejczyków brzmi to, co najmniej podejrzanie, utożsamiają feng shui z czarami, czyli po prostu zabobonami. Jednakże człowiek niemający pojęcia o tej praktyce, wpuszczony do mieszkania zaprojektowanego według starożytnych chińskich zasad, zawsze czuje się tam przytulnie, nic go nie rozprasza, jest pełen pozytywnej energii i pełen chęci do działania. Wychodzi więc na to, że starożytni obywatele Chin zaobserwowali i przekazali dalszym pokoleniom właściwe współzależności i zasady działania feng shui. W praktyce po raz kolejny się potwierdza, że wcale nie potrzeba w coś wierzyć, by to działało.

Zobacz również